„Wizyta u okulisty” to sformułowanie często używane przez młodych ludzi, gdy udają się do specjalisty w sprawie problemów dotyczących oka. W każdym razie określenie to jest niedokładne i mylące w świetle faktu, że istnieją dwa rodzaje „specjalistów od oczu”, optyk opoczno czyli optometryści i okuliści. Chociaż te dwa powołania są ogólnie godne uwagi, wiele osób nie ma pojęcia, jak je rozdzielić.

Optometryści martwią się o oczy, wizję, ramy wizualne i obsługę danych wizualnych i powinni otrzymać poradę w przypadku problemów takich jak krótkowzroczność lub nadwzroczność. Okuliści zajmują się okiem, ale oprócz dróg wzrokowych, okulista opoczno, które teraz obejmowałyby mózg i regiony otaczające oko. Jeszcze jeden kontrast między tymi dwoma powołaniami polega na tym, że okuliści są autoryzowanymi lekarzami medycyny. Te i kilka różnych powodów sprawiają, że konieczne jest doradzanie okulisty w zakresie najlepszej pielęgnacji oczu.

Poczucie wzroku jest prawdopodobnie jedną z bardziej znaczących i wykorzystywanych zdolności, jakie posiadają ludzie. To nie jest zwykły biznes, że ludzie muszą dbać o swoje oczy, aby ich wzrok był praktyczny i działał. Udanie się do okulisty byłoby najbardziej idealną decyzją, ponieważ są przygotowani do rozróżniania chorób związanych z okiem, a nawet mają wiedzę na temat wykonywania zabiegu medycznego. Rzeczywiście, okuliści są potrzebni, aby przejść przez szkołę licencjacką i szkołę kliniczną, po której następuje od 4 do 5 lat pobytu, wypełniając jako uczeń jedną lub wiele klinik.